Mit nevezünk fogágybetegségnek?
A fogágybetegség – hasonlóan a fogszuvasodáshoz – népbetegség. Valamilyen fokon a magyar felnőtt lakosság nagy százalékban érintett. A vizsgálatok igazolták, hogy a fogágybetegség szoros összefüggést mutat a szájhigiénével.
Az íny nagyon szoros tapadással rögzül egészséges esetben a fog nyakán. Azonban kóros ingerek hatására ez a szoros rögzülés megszakadhat. Ilyenkor baktériumok juthatnak egyre mélyebben a fog és az íny, majd a csont közé.
Enyhébb fogágybetegségekhez soroljuk a legenyhébb ínygyulladást, vagy akinek egy-két ínypapillája gyulladt . A súlyosabb esetekhez soroljuk csak a súlyos parodontalis (fogágybetegség) tapadásveszteséget mutató egyéneket , akkor a felnőtt lakosság kisebb hányada szenved valóban fogágybetegségben.
Mi hajlamosíthat fogágybetegség kialakulására?
- gyenge immunrendszer
- herpesz vírus
- gombák jelenléte
- A diabetes, bizonyos vérképzőrendszeri betegségek (leukaemia, szemcsés fehérvérsejtek hiánya, agranulocytopenia), fehérvérsejt csökkenése (agranulocytosis)
- szerzett, örökletes immunhiányos állapotok,
- bizonyos gyógyszerek kúraszerű szedése
- örökletes faktorok,
- dohányzás,
- helytelen táplálkozás
- stressz
- szív- és érrendszeri betegségek előfordulásakor
Milyen betegség következtében veszíthetjük el fogainkat?
- Fogszuvasodáskor, vagy
- a fogak gyökereit körülvevő szövetek leépülésének következtében
Hogyan diagnosztizáljuk?
A diagnózis során kiderítjük, hogy a fogágybetegség melyik klinikai formájával állunk szemben, milyen a betegség lokalizációja, kiterjedése, súlyossága és prognózisa. A szájhigiéné értékelésekor vizsgálhatjuk a lepedék, a puha dentalis plakk, valamint a kemény fogkő jelenlétét és a fogkőképződés mértékét. A lepedék tele van baktériumokkal. A szájvizsgálatkor a fogak stabilitása is megállapításra kerül, mivel a fogkő csontpusztuláshoz is vezethet, ami a fogak elvesztésével is járhat.
Az ínyszél színe, a szövetek konzisztenciája és az ínyszél vérzékenységi tendenciája alapján értékeljük az íny állapotát. Minden betegség esetében a helyes diagnózis a sikeres terápia záloga.
Mikor gyulladt a fogíny?
Gyakran a felgyülemlő fogkő felszínére rakódott lepedékben élő baktériumok váltják ki a gyulladást. Egyértelmű jele a gyulladásnak, ha az ínszél enyhe irritáció hatására vérzik, az íny szél színe elváltozott, duzzadt. A teljesen ép íny szokványos irritáció hatására (fogmásos, rágás stb.) nem vérzik.
Okozhat-e gyógyszer ínymegnagyobbodást?
Több, széles körben alkalmazott gyógyszer melléhatásaként fejlődhet ki ínybetegség. Régóta tudjuk, hogy az epilepsziás betegek által szedett hidatoin ínymegnagyobbodást okoz – ma már ritkán alkalmazzák az ideggyógyászok. A magas vérnyomás ellen adott Ca-csatorna blokkolók és a szerv transzplantáción (vese, szív) átesetteknél a szerv kilökődését gátló ciclosporin okoz ínymegnagyobbodást. A gyógyszer okozta ínymegnagyobbodás mértékét sok minden befolyásolhatja, többek között a fogágy állapota, helyi irritáló tényezők, a szájhigiéné minősége, az egyéni hajlam és az életkor.
Hiánybetegségekből kialakulhat-e ínybetegség?
Bár számos vitamin- és proteinhiányos állapot felelőssé tehető a szervezet védekező mechanizmusának változásáért, de elsősorban a súlyos C-vitamin-hiány talán kifejlődő skorbutban észlelhetők jól definiálható ínytünetek.
Mi okozhat még ínybetegséget?
Nagyon sok helyi és általános oki tényező okozhat ínybetegséget. A leggyakoribb vírusos (herpesvírus) és gombás ínygyulladás, különböző bőrgyógyászati betegségek szájtünetei, allergiás ínygyulladás (higany-, nikkelallergia) ínysérüléskor, ínyvisszahúzódáskor, örökletes ínybetegségek (, az íny daganatai és idegentest-reakciók (pl. az ínybe került amalgámreszelék okozta tetováció).
Miben különbözik az agresszív fogágybetegség, a krónikustól?
Az agresszív fogágybetegség elsősorban abban különbözik a krónikustól, hogy jelentős tapadásveszteség és csontpusztulás alakul ki viszonylag rövid időn belül.
Szövetpusztulás mértéke soha nincs összhangban a száj higiénés állapotával. Nagyon gyakori, hogy az agresszív fogágybetegség halmozottan fordul elő a családban.
A fogágybetegség megelőzése, prevenciója
Már fiatalkorban kell elsajátítani a helyes életvitelt, a jó szájhigiénés szokások betartásával!